Tiskové zprávy

Jsem šťastná i se zbytky zraku, říká Kateřina Gavlasová

Když zpívala před stovkami diváků na festivalu Nad oblaky písničku od kapely Kryštof Ty a já, působila Kateřina Gavlasová na pódiu jako profesionál. Má pravdu, když říká, že pro zpěv, který miluje, nejsou oči až tak důležité.

Jsem šťastná i se zbytky zraku, říká zpěvačka, malířka a sportovkyně v jednom

Když zpívala před stovkami diváků na festivalu Nad oblaky písničku od kapely Kryštof Ty a já, působila Kateřina Gavlasová na pódiu jako profesionál. Má pravdu, když říká, že pro zpěv, který miluje, nejsou oči až tak důležité.

Mladá dívka dostala do vínku handicap v podobě zbytků zraku a je jedna z mála, která naprosto s klidem tvrdí, že to tak mělo být a neměnila by. „Když se mě lidé ptají, jestli bych chtěla vidět, odpovídám, že ne. Pokud by se moje postižení dalo operovat, nešla bych na zákrok. Jsem šťastná tak, jak jsem. Mám plnohodnotný život, spoustu přátel, můžu sportovat a dělám si bez problémů, co chci. Na úkor zraku jsou u mě všechny ostatní smysly mnohem vyvinutější, což může být mnohdy výhoda. Slyším až za roh,“ řekla se smíchem Gavlasová, která pochází z Hranic na Moravě.

Není jen odvážná zpěvačka, ale i malířka, grafička a sportovkyně. Mezi desítkami děl ve foyer pavilónu na výstavišti Flora v Olomouci visel i její obraz, za který dostala zvláštní cenu ve výtvarné soutěži. Znázorňuje známé švédské hudební uskupení Roxette.

„Když mám trochu volného času, kreslím. Musím přitom mít hlavu položenou na papíru a hodně osvětlení, jelikož vidím jen koutkem pravého oka. Nejvíc mě baví malovat portréty tužkou,“ vykládala dívka, zatímco si rukama prohlížela svoje na stěně visící dílo.

Její táta Aleš neskrývá, že je na dceru pyšný. „Hlavně obdivuji, jak je samostatná. Je to až neuvěřitelné, sama cestuje po republice, sama jezdí po sportovních kláních a vozí spoustu medailí. Věřím tomu, že až dostuduje a začne pracovat, bez potíží zvládne sama bydlet a postarat se o sebe,“ poznamenal táta Kateřiny, která momentálně chodí na sociálně správní gymnázium pro postižené, poté chce zamířit na vysokou školu a její vysněnou prací je věnovat se historii.

Na festival Nad oblaky přijela Kateřina už potřetí. Letos poprvé nezpívala jako soutěžící, ale jako host. Mimo jiné se také pochlubila, že hraje na klavír a nejraději poslouchá Karla Kryla, středověkou hudbu a klasiku. A nezapomněla dodat, že nejen umění naplňuje její život. S nadšením se intenzivně věnuje speciálnímu fotbalu. Hře, kterou hrají nevidomí s ozvučeným míčem, a kterou se i Kateřina snaží u nás propagovat. Doufá, že handicapovaní najdou v tomto sportu podporu od státu a jednou se bude moci zúčastnit světových turnajů.

 


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“