Tiskové zprávy

Festival Nad oblaky 2015 už zná vítěze

Napětí skončilo. Všichni ze zhruba 220 soutěžících už vědí, komu z finalistů náleží první tři místa za nejlepší zpěv, výtvarné dílo a nově také za digitální fotografii a video v celostátním výtvarném a pěveckém festivalu pro handicapované talenty Nad oblaky aneb každý může být hvězdou 2015.

Šestý ročník akce se konal 14. října na olomouckém výstavišti Flora. Nicméně v tomto případě se dá říci, že každý, kdo se postavil na pódium i každý, kdo se zúčastnil, se stal pro publikum hvězdou, což náležitě oceňovalo potleskem.

„Úžasná akce. Moc mě těší, že má stoupající tendenci. Přibývá soutěžících i diváků a všichni si to užívají od začátku dokonce,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Šoltys.

Za to, jak se mnozí zdravotně postižení lidé dokáží povznést nad trpký úděl osudu a posunout hranice nemožného, například se zbytky zraku namalovat krásný obraz, je jim třeba složit poklonu. Přitom jim jako odměna za svoji uměleckou tvorbu úplně stačí úsměv na tváři.

Radní Karlovarského kraje Miloslav Čermák dorazil na festival poprvé a přiznal, že nadšená a bezprostřední atmosféra v sále byla silně nakažlivá. „Doufám, že se příští rok nestane nic tak důležitého, co by mi zabránilo přijet na festival znova,“ podotkl Čermák.

Kritéria k výběru třeba pěveckých finalistů nejsou nijak speciální. Nejde o to, aby soutěžící zaujal zvukem, protože podmínky pro nahrávku nemají všichni stejné. Spíše záleží na výběru písničky a jejím podání. Poté už přímo na festivalu dohlíží na finálové výkony odborná porota. Sleduje hlasové  schopnosti, hudební a technické dovednosti, interpretaci a celkový dojem.

Ta nejlepší výtvarná díla pomáhal vybírat sochař a malíř Kurt Gebauer. Velký ohlas u soutěžících sklidila novinka v oblasti dovednosti, čili kategorie pro talentované fotografy, kameramany a režiséry. V tomto případě radil s fotografiemi a video nahrávkami režisér ČT Jindřich Procházka. V porotě zasedli zástupci krajů, ministerstev, novináři i zpěváci a kmotrou byla už tradičně Kateřina Kornová.

 

 

 


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“