Tiskové zprávy

Rozhovor s finalistkou Evou Neuwirthovou

Děvčátko se slavíkem na krku zpívalo jako slavík

Čtrnáctiletá Eva Neuwirthová z Jeseníku nad Odrou zářila štěstím. Právě zažila svou chvilku slávy, kdy jí tleskalo nadšené publikum festivalu Nad oblaky. Handicapované děvče zazpívalo písničku Máme tu další nový den. Svoje vystoupení trénovalo půl roku.
Není se čemu divit. Eva má na krku takzvaného slavíka – tracheostomii. Když mladá slečna potřebuje něco říct, musí si ucpat do krku zavedenou kanylu, aby přes překážku dofoukla až na hlasivky. Takže zpěv, to už znamená výkon o pár levelů výš než obyčejné mluvení.
Děvče má velkou oporu ve své rodině. Aby mohli dceři splnit sen, vydali se s ní do Olomouce všichni, včetně prarodičů a maminky s půlroční sestřičkou. „Už jsem si na svůj handicap zvykla. Žiji s ním odmalička. Hudbu mám ráda. Hraji na klavír a navštěvuji Základní uměleckou školu v Odrách. Strašně ráda bych studovala konzervatoř, ale zatím netuším, zda dostanu šanci. Pokud ne, chtěla bych pomáhat nemocným. Z festivalu mám velkou radost. Nejen z vystoupení, ale poznala jsem tady novou kamarádku, což je super," těšila se v závěru akce Eva Neuwirthová, která ze školy nosí samé jedničky, miluje houpání, navlékání korálků a psy.
Její maminka Darina podotkla, že je na dceru moc pyšná. „Za to, jak je silná a pozitivní. Sama mě překvapila, jak se vypořádala se stresem, dnešek pro ni byl náročný," řekla Darina Neuwirthová, zatímco jí malá Kačenka podřimovala v šátku na nošení dětí.

Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“