Tiskové zprávy

Festival Nad oblaky 2014: Bezprostřednost a radost

Jaký byl festival Nad Oblaky aneb Každý může být hvězdou 2014? Radostný, zábavný, pestrý, plný úžasných pěveckých a malířských výkonů a hlavně mu vládla bezprostřednost. Tak, jak ji umí projevit v plné síle handicapovaní lidé.

Akce se konala 2. října 2014 v olomoucké obchodní galerii Šantovka v Divadle na Šantovce. Úplně ale stačilo, když zazněla hudbě ve foyer galerie, aby se klienti s pohybovým či mentálním postižením z ústavů a domovů sociální péče dali do tance. Mnozí z nich pak stáli na pódiu poprvé, a přesto to zvládli na jedničku. „Vy jste tu písničku zazpíval lépe, než Christina Aquilera," řekl směrem ke Gabrielovi Makulovi z Liberce hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Měl pravdu. Když mladý postižený chlapec stál za mikrofonem, přítomným v sále běhal mráz po zádech.

Jenže takto se cítili hosté při každém vystoupení, neboť soutěžící byli skvělí všichni. Obrázky do malířské soutěže, které zdobily prostory před vstupem do divadla, poslalo přes dvě stě padesát výtvarníků z 12 krajů. A z desítky krajů byla také padesátka zpěváků, včetně kapel a sborů. "Je to skvělá akce, skvělý zážitek. Ukazuje se, že handicapovaní lidé mohou být talentovaní v různých směrech jako je například právě zpěv, který tady hlavně zazněl nebo v hraní na hudební nástroje. A hlavně si to všichni užili, bavili se, měli tady spoustu fanoušků. Na festivalu jsem už jednou byla, a to prvním ročníku jako radní Středočeského kraje. Nyní jsem na něj zavítala podruhé a jsem přesvědčena, že toto ministerstvo, za tohoto vedení mu zachová přízeň i nadále," uvedla náměstkyně ministryně pro sociální a rodinnou politiku Ministerstva práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stӧcklová.

Organizátoři z obecně prospěšné společnosti ProMancus jsou potěšeni stoupajícím zájmem i tím, že si festival získal takovou velkou oblibu napříč celou republikou. Finálový koncert s vernisáží se uskutečnil pod patronací Moniky Absolonové. Kmotrou akce byla Kateřina Kornová a patronkou letošního ročníku se stala naše nejúspěšnější nejoblíbenější královna krásy Monika Žídková. Výtvarnou přehlídku zaštítil sochař a malíř Kurt Gebauer, profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“