Tiskové zprávy

Olomoucký kraj budou reprezentovat na koncertě tři finalisté, cenu si převezmou také dva výtvarníci z TOP nejlepších autorů republiky

Ve čtvrtek 2. října propukne v 17 hodin v olomouckém Divadle na Šantovce celostátní finále soutěže pro handicapované talenty Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou. V silné konkurenci uspěli tři zpěváci z Olomouckého kraje – Jana Janáčková z Aktivizačního centra Jsme tady v Přerově, Jana Strkáčová z Domova Větrný mlýn Skalička a Kateřina Gavlasová, která si vyzpívala svou účast už vloni, když si přebírala cenu za první místo ve výtvarné soutěži. Letos se Kateřina Gavlasová umístila na 2. místě, Olomoucký kraj si odnese ještě cenu pro Jiřího Gefinga z Domova Nové Zámky za umístění v TOP nejlepších autorů republiky. Předskokany budou členové Zámecké kapely z Domova Na zámku v Nezamyslicích.

Slavnostního finále se zúčastní ze známých osobností kmotra Kateřina Kornová a patronka Monika Žídková – nejúspěšnější a nejoblíbenější královna krásy –, která bude přehlídku také moderovat. Výtvarníky ocení patron soutěže – sochař a malíř Kurt Gebauer, profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Ve finále celostátní soutěže Nad oblaky zazní vážná muzika, populární melodie i lidovky. Výstava bude k vidění v prostorách Galerie Šantovka až do 10. října.

Přes dvě stě padesát výtvarníků z 12 krajů a z desítky krajů padesátka zpěváků, včetně kapel a sborů, se přihlásilo do letošního pátého ročníku,  za pět let se do obou částí celostátního soutěžního festivalu pro handicapované talenty Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou zaregistrovalo přes 1200 zájemců. „Letošní jubilejní pátý ročník udělá pomyslnou tečku za úspěšnými uplynulými ročníky. Dá se říci, že jsme absolvovali první krůčky a mateřskou školu. Nyní se chystáme na vstup do další životní etapy. Proto už nyní tvoříme novou koncepci, tak aby si zazpívali všichni, kteří se přihlásí. Dosud se do finále dostali jen ti nejlepší, úroveň byla opravdu vždy velmi vysoká. Vždy nám to bylo ale velmi líto, že jsme museli některé zájemce odmítat. Další chystanou změnou je celodenní program, který se bude skládat z několika interaktivních sekcí. Cílem je, aby se účastníci a diváci také pobavili a strávili v Olomouci příjemný den," uvedla ředitelka pořádající společnosti ProMancus, o.p.s., Simona Součková.

Pátý ročník Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou 2014 se letos koná pod záštitou olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a Asociace krajů ČR. Festival podpořily finančně Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Královéhradecký kraj, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina. Mezi dalšími institucemi, které schválily finanční příspěvek, jsou Asociace krajů ČR a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Reklamními partnery jsou společnosti Česká pojišťovna a.s., Endl+K a.s., HELI Czech s.r.o. a olomoucká pobočka CarTec Group, s.r.o.


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“