Tiskové zprávy

Předsedou poroty bude Michal David

Finalisté celostátního pěveckého festivalu pro handicapované talenty Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou jsou vybráni. Na koncertě, který se uskuteční 19. září v Olomouci, se představí tři kapely, dvě dua a třináct jednotlivců, kteří budou usilovat o přízeň publika a poroty. Roli hlavního porotce přijal letos Michal David. V prostorách Moravské filharmonie bude vystaveno přes sto třicet obrázků, v rámci slavnostní vernisáže budou osobně předány ceny dvacítce nejlepších výtvarníků z republiky. Festival Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou má záštitu Asociace krajů ČR a hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila.

„Výběr není nikdy snadný. Je nesmírně těžké odmítnout dobré zpěváky, protože jim například nesedl výběr písně. Pravidla však umožňují, aby na sobě člověk zapracoval a zkusil štěstí příště. V tom tkví výjimečnost festivalu Nad oblaky – dokáže motivovat, povzbudit a dát naději,“ uvedla patronka Monika Absolonová. V pěvecké části soutěžního celostátního festivalu Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou se letos úplně poprvé představí i Liberecký kraj. Přihlášky přišly z osmi krajů, z nichž některé mají velmi kvalitní zpěváky a muzikanty. „Většina z nich žije v ústavech sociální péče. Je u nich patrná pečlivá práce pedagogů a sociálních pracovníků, kteří se jim dlouhodobě věnují a jejich talent rozvíjí. I když je náš festival prioritně určen pro sociální zařízení, přihlásili se i jednotlivci, kteří mají to štěstí, že se o ně starají rodiče nebo opatrovníci v rodinách. Zpívání je jejich velkým koníčkem a docházejí pravidelně na hodiny zpěvu. Diváci se mohou těšit na celou řadu hitů tuzemských i zahraničních zpěváků, ale také na známé lidovky,“ přiblížila ředitelka pořádající obecně prospěšné společnosti ProMancus Simona Součková. „Bez ohledu na to, jakou cenu nakonec získají, je pro všechny obrovský úspěch, že se dostali až do velkého finále. Porota bude vlídná, posuzovat budeme především celkový dojem, výběr písně nebo způsob interpretace. Všichni si odnesou pěkné ceny,“ potvrdila kmotra a porotkyně Kateřina Kornová, která přijede do Olomouce jako každý rok se synem Filipem.

Patron výtvarné soutěže, malíř a sochař, profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Kurt Gebauer ocení osobně nejlepší dvacítku výtvarníků. V Top 20 jsou letos zajímavá díla, nejmladší autorce je dokonce 14 let. „Mimořádná účast – téměř 140 kreseb svědčí o oblíbenosti festivalu, z čehož mám obrovskou radost. Na vernisáži se představí úplně všichni, kteří poslali obrázky. Novinkou jsou i kolektivní práce, které vznikly v rámci výtvarné dílny. Poděkování a pomyslnou odměnu si zaslouží úplně všichni,“ potvrdil Kurt Gebauer. Svou premiéru má ve výtvarné soutěži Královéhradecký kraj a hned velmi úspěšnou. Do Top 20 bylo nominováno dokonce šest výtvarníků. „O tom, kdo získá první místo, není dosud rozhodnuto. Adeptky jsou dvě. Ostatní místa budou určena bez pořadí,“ vysvětlila Simona Součková.

Účastník prvního ročníku festivalu, nevidomý Radek Žalud, který při svém vystoupení sklidil famózní potlesk a standing ovation, vzpomíná na úžasné a vřelé publikum. „Ta atmosféra byla neopakovatelná a naprosto úžasná. Festival mi pomohl uskutečnit si sen. Letos se mi splní další chtěl bych Michalu Davidovi vyjádřit upřímné díky za song Právo mám, který mi mnohokrát pomohl v různých pěveckých kláních až na pomyslný vrchol. Je to moje srdcová píseň,“ vyznal se Radek Žalud, který je na festival pozván jako speciální host.

Podle pravidel se mohli přihlásit lidé s tělesným či mentálním postižením, kteří mají muzikální cítění, pěvecký nebo výtvarný talent. Šanci měli také nevidomí a slabozrací lidé a děti. Podmínkou pro zařazení bylo odeslat nahrávku písně. Pořadatelem festivalu Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou je ProMancus, o. p. s., se sídlem v Ostravě.

Čtvrtý ročník celostátního festivalu Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou má záštitu Asociace krajů ČR a hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. Záštitu propůjčil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Na festival finančně přispěly Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Pardubický kraj, Královéhradecký kraj a Ústecký kraj. Na ceny finančně přispěla Asociace krajů ČR. Reklamním partnerem je společnost Endl+K, a. s.

Více informací Vám rádi poskytneme na mobilním čísle: 724 148 092.


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“