Tiskové zprávy

Ta naše povaha česká na ČT o festivalu

Ve čtvrtek 3. listopadu 2011 v 21.00 hodin vysílá Česká televize 2 pořad Ta naše povaha česká, která vás zavede na 2. ročník festivalu Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou.

Tým tvůrců České televize připravil pořad, který se týká problematiky mentálně postižených a přetrvávajících předsudků veřejnosti. Přináší příběhy a svědectví mentálně postižených i těch, kteří se zúčastnili 2. ročníku celostátního pěveckého festivalu pro handicapované talenty Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou. "Tak trochu jiná superstar" je pořad, který stojí za to vidět. A to nejen pro samotné ukázky z koncertu i zákulisí festivalu, ale pro celkové pojetí režisérky Hany Teislerové.  

Upoutávka ČT: Mentálně postižení jsou ti, jejichž rozumové schopnosti jsou z důvodu poškození mozku trvale snížené. To ovšem neznamená, že by se nedokázali radovat a nebo prožívat bolest a strádání. Bohužel i dnes přetrvávají nesmyslné předsudky i obavy, že právě tito lidé představují pro "zdravou" společnost nebezpečí. Zcela nedávno to pocítili také klienti ze stacionáře v Zašové na Vsetínsku, kde se starají o 111 chlapců a děvčat. Třiadvacet chovanců ze Zašové mělo nalézt nový domov v nedalekém Zubří. Proti tomu však měli obyvatelé obce Zubří výhrady. Podle Václava Krásy jsou mentálně postižení prvními, kdo v rámci úsporných opatření, které v důsledku krize ve firmách nastávají, přicházejí o práci. Až na pár výjimek však tito lidé o práci nikde ani nezavadí. O problémech v každodenním životě vědí nejlépe všichni ti, kteří se o mentálně postižené starají. V pořadu zaznamenáme příběhy Radima Konečného, Šárky Brunclíkové, Jana Pokuty, jejich rodičů a opatrovníků. Zjistíme, jaké to je pečovat o mentálně postiženého, každodenně se vyrovnávat s nástrahami běžného života. Radim a Šárka mají společný důvod k radosti - oba se prozpívali do závěrečného klání soutěžního festivalu Nad oblaky. K finálovému večeru se do Olomouce sjede jedenáct účinkujících a pět kapel. Do letošního druhého ročníku se přihlásilo na půl stovky účinkujících. Obeslali organizátory svými nahrávkami a porota vybírala ty nejlepší...


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“