Tiskové zprávy

Talentovaná výtvarnice Věra Bárová převzala ceny

Velkého úspěchu ve výtvarné kategorii festivalu Nad oblaky aneb každý může být hvězdou dosáhla Věra Bárová, která se v TOP dvacítce autorů umístila na prvním místě. Dnes proběhlo na Zámku Nová Horka ve Studénce slavnostní setkání úspěšné finalistky s ředitelkou festivalu, která společně s vedením ústavu sociální péče a představiteli Moravskoslezského kraje předala talentované výtvarnici ceny.

Věra Bárová, která žije v příspěvkové organizaci Zámek Nová Horka, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, je sice díky svému postižení trvale upoutána na lůžko, ale nic ji to neubralo na touze malovat. Kreslí vodovými a temperovými barvami. S namáčením barev a přípravou jí pomáhá její kamarádka Milada Lalíková, která žije také v příspěvkové organizaci.

„Její osobní nastavení je pro mě úžasným příkladem, jak je možné překonat své postižení a vyrovnat se ostatním, neboť její těžké postižení jí neumožňuje malovat jinak než ústy,“ dodal ředitel příspěvkové organizace Lukáš Spurný. „Nemohu než vyjádřit velký obdiv nejen talentu, ale zejména silné vůli, která se skrývá za tímto nevšedním úspěchem,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomír Recman.

Patron výtvarné části festivalu sochař a malíř Kurt Gebauer poznamenal, že kresba ústy může být působivější než dovedná linie provedená cvičenou rukou. „Je jedno, zda-li nám je málo či více let,  zda jsme šikovní, trénovaní, nebo nemotorní. Důležitá je síla zážitku a vůle to sdělit. Musím přiznat, že u obrázku malovaného ústy, než jsem se dozvěděl, jak byl namalován, jsem si říkal: jak mohl někdo tak silný jednoduchý pozitivní náboj dát té impresi? A byl jsem zmatený, zda je autorem nesmírně talentované dítě nebo velmi zkušený malíř,“ dodal vysokoškolský profesor Gebauer.

Fotografie z dnešního předání najdete v naší fotogalerii.


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“