Tiskové zprávy

Finále festivalu Nad oblaky nabídne překvapení pro diváky

Velké finále 1. ročníku celostátního pěveckého festivalu pro handicapované talenty se uskuteční za pár dní, už 22. října, od 18.00 hodin v sále Moravské filharmonie Redutě na Horním náměstí v Olomouci za osobní účasti patronů Moniky Absolonové, Alana Bastiena a kmotry Kateřiny Kornové. Akce se koná pod záštitou Asociace krajů ČR a hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka.

Na všechny fandící diváky se těší finalisté a odborní porotci.Přijďte podpořit vystoupení vynikajících pěti kapel, tří sborů a šesti jednotlivců. Jednotlivé výkony bude posuzovat devítičlenná vlídná porota ve složení zajímavých osobností. Na koncertě vystoupí a zazpívají také patroni festivalu Monika Absolonová a Alan Bastien, kteří se už na všechny moc těší,“ láká diváky ředitelka festivalu Simona Součková. Vstupenky, které jsou k dostání v Informačním centru a v Českém rozhlase na Horním náměstí v Olomouci, jsou slosovatelné a stojí pouhých sto korun. Zdravotně postižení občané mají poloviční slevy a jejich doprovod má vstup zdarma. Neváhejte a přijďte podpořit finalisty, protože jeden z diváků vyhraje LCD televizi. Sešla se zhruba stovka nahrávek, z nichž porotci vybrali do nejužšího výběru a finále pět kapel, tři sbory a šest jednotlivců. Kritéria výběru finalistů nebyla nijak specifická. „Šlo o to, která nahrávka více zaujala. Ne samozřejmě zvukem, protože podmínky pro záznam nemají všichni srovnatelné a na profesionální úrovni, ale výběrem písničky a její interpretací. Na jednotlivých účastnících si nejvíce ceníme, s jakou radostí, citem a nasazením do toho všichni šli,“ nastínil Alan Bastien, který si s celým realizačním týmem uvědomuje, že bez sociálních pracovníků by to vůbec nešlo, a dodal: „Sociální pracovníci se věnují klientům každý den, nejen tedy při zkoušení písniček, ale při všem, co dělají, takže jim patří velký dík! Všichni si jich velmi vážíme.“  

V Mozartově sále Moravské filharmonie Olomouc bude k vidění zhruba sedmdesátka obrázků účastníků doprovodné soutěže. Vernisáž začne hodinu před zahájením samotného koncertu, tedy v 17.00 hodin, za přítomnosti patrona malíře a sochaře Kurta Gebauera. Osobní účast potvrdila zhruba polovina nadaných výtvarníků, kteří si přijedou převzít ceny.  „Ostatním, kteří se nezúčastní ať už z důvodu nemoci nebo těžkého postižení, ceny pošleme. Za Věrkou Bárovou se rozjedeme osobně. Je ochrnutá na všechny končetiny a malování je pro ni celý svět,“ doplnila Simona Součková. Nový celostátní pěvecký festival pro tělesně a mentálně postižené talenty pod názvem Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou je šancí pro všechny nadané lidi se zdravotním postižením, kteří si zaslouží pozornost a obdiv široké veřejnosti. Festival je novou příležitostí pro talenty, o nichž se zatím příliš neví. „O festivalu Nad oblaky jsem se dozvěděla od své kamarádky. Oslovil mě ten nápad, který je naprosto výjimečný. Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat, zlepšovat se a uspět třeba příště. Nejsou tady žádné hranice. A to platí i pro pracovníky, kteří se handicapovaným věnují. Myslím, že i pro ně je to svým způsobem velké ocenění, když uvidí, že jejich žák díky mimořádné píli uspěl a vynikl nad ostatními,“ vysvětlila důvody své osobní zainteresovanosti kmotra Kateřina Kornová.  

Festival Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou se koná díky finanční podpoře Olomouckého, Ústeckého, Plzeňského, Moravskoslezského, Karlovarského, Jihomoravského, Jihočeského, Zlínského, Pardubického kraje, Kraje Vysočina a s přispěním z fondu hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha. Dále přispěly Asociace krajů ČR a společnosti Abena a Vae controls.  

 


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“