Tiskové zprávy

Finalisté jsou vybraní

Celostátní nesoutěžní festival Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou už zná finalisty říjnového koncertu, který se uskuteční 22. října v Olomouci. Sešla se zhruba stovka nahrávek, z nichž do nejužšího výběru postoupilo pět kapel, tři sbory a šest jednotlivců. V záloze jsou také náhradníci – jedna kapela a tři jednotlivci, kteří vystoupí v případě, že některý z finalistů odřekne svou účast. Záštitu nad finálovým koncertem převzal hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.

Kritéria výběru finalistů nebyla nijak specifická. „Šlo o to, která nahrávka více zaujala. Ne samozřejmě zvukem, protože podmínky pro záznam nemají všichni srovnatelné a na profesionální úrovni, ale výběrem písničky a její interpretací,“ řekl patron festivalu muzikant a zpěvák Alan Bastien, který si na jednotlivých účastnících nejvíce cení to, s jakou radostí, citem a nasazením do toho všichni šli. „Já jsem konkrétně s mentálně postiženými, díky své sestře, v bližším kontaktu asi sedmý rok a vím, že jsou to neuvěřitelně srdeční lidé. Mám za sebou výběr písniček pro finále a musím říct, že to tedy nebylo nic lehkého. Všechny nahrávky, které se mi dostaly do rukou, měly jeden společný jmenovatel, a tím je radost ze života. Tak to na mě alespoň působilo. A za to dík!!!“

Organizátory překvapilo, že se i bez masivní reklamy přihlásilo značné množství zájemců do obou částí festivalu ― jak do pěvecké, tak i do výtvarné. S nabídkou nové aktivity sice oslovili dopisem kraje, ale o účast na festivalu projevili zájem i příspěvkové organizace jednotlivých měst nebo obcí a jednotlivci, kteří žijí se svými rodiči. Předsedkyně správní rady pořádající organizace ProMancus, o.p.s., Simona Součková k tomu dodala: „Ten poměr je asi 8:10 ve prospěch sociálních zařízení, ale to se může v dalších letech změnit. Ukázalo se, že jednotlivé subjekty tuto formu vítají, protože mají jejich klienti další možnost ,vyrazit´ do světa. Velice oceňuji přípravu a práci spojenou s pořízením nahrávek, kterou vynaložili jednotliví sociální pracovníci. Neměli to mnohdy jednoduché, chyběla jim jakákoliv technika, a i když jsme jim nabídli pomoc, nakonec si všichni dokázali poradit.“ Alan Bastien je přesvědčený, že bez trpělivosti a pomoci při přípravě by to v žádném případě nešlo: „Sociální pracovníci se věnují klientům každý den, nejen tedy při zkoušení písniček, ale při všem, co dělají, takže jim patří velký dík! Já osobně si těchto lidí velmi vážím.“ Členkou poroty bude také kmotra festivalu Kateřina Kornová, která se těší na velké finále a je zvědavá, jak přijme veřejnost jednotlivá vystoupení a jak budou reagovat na své „soupeře“ ostatní finalisté. Nyní zbývá do data konání koncertu zhruba šest týdnů a to je čas, kdy mohou účastníci pilovat svá vystoupení. Připomeňme, že byly vyhlášeny tři kategorie – kapely, sbory a jednotlivci ve věkové hranici od 15 let.

Festival Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou se koná díky finanční podpoře některých krajů ― Olomouckého, Ústeckého, Plzeňského, Moravskoslezského kraje ― a s přispěním z fondu hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha. Dále přispěly Karlovarský kraj, Jihomoravský, Jihočeský, Kraj Vysočina a Pardubický kraj. Celostátní záštitu nad festivalem Nad oblaky převzala Asociace krajů ČR, která poskytla také finanční příspěvek. 

Seznam finalistů: Kapely:

Šafářanka                                   Ústav sociální péče Křižanov, Křižanov,Kraj Vysočina

Křešičanka – Pustajka                  Domov na Pustaji, Litoměřice,Ústecký kraj

Zámecká kapela                          Domov Na Zámku, Nezamyslice, Olomoucký kraj

Vega                                          DSP Skalice, Litoměřice, Ústecký kraj

Hájští kohouti                             ÚSP Háj u Duchova, Háj, Ústecký kraj

Sbory:

Hrádeček                                    Domov Na hrádku, Uhlířské Janoviště, Středočeský kraj

Žabky ze studánky                      Domov u studánky, Lanškroun, Pardubický kraj 

Pohoda                                        Sociální pohoda, o.p.s., Stachy, Jihočeský kraj

Jednotlivci:

Martin Klein                                Makovice 93, Odry, Moravskoslezský kraj                         

Miluše Feltová                            Sociální pohoda, o.p.s., Stachy, Jihočeský kraj 

Petr  Zgažar                               Domov na Pustaji, Litoměřice, Ústecký kraj 

Lenka Hubaczová                       Ostrava-Poruba, Moravskoslezský kraj

Dana Podhorná                           OCHMT Svitavská , Moravská Třebová,Pardubický kraj

Speciální host

Radek Žalud                                         Jihočeský kraj

 

 

 


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“