Tiskové zprávy

TOP dvacítka obrázků vybrána

Pro všechny účastníky výtvarné části soutěže Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou máme překvapení. Podařilo se nám získat větší prostory pro konání výstavy, a proto budou představena díla všech autorů, kteří zaslali svůj obrázek na adresu organizátorů. V Mozartově sále Moravské filharmonie Olomouc bude k vidění zhruba sedmdesátka děl, vernisáž začne hodinu před zahájením samotného koncertu, tedy v 17.00 hodin, za účasti patrona malíře a sochaře Kurta Gebauera.

Z TOP dvacítky výkresů obdrží  tři obrázky v průběhu vernisáže cenu patrona sochaře a malíře Kurta Gebauera. Z TOP dvacítky oceníme ještě další dva autory, během  večera udělíme také cenu diváků a ze všech došlých děl vylosujeme čtyři autory. Celkem udělíme deset cen.

Vizuální projev, tedy tady kresba, obrázek, má proti jiným projevům výhodu, že vnímavé nebo zkušené oko jej může přečíst během vteřiny a zároveň se tím může bavit, kochat a může jej zkoumat, jak dlouho chce. To je zároveň pro pozorovatele problém. „Tvůrci toho, co je předloženo, jsou mágové. Nepoznáte, jak jsou staří. Myslel jsem, že nelze napodobit dětský projev, to asi nelze. Naši vystavující však mají často dětskou duši, a tak podle obrázku někdy nerozeznáte věk. Také není důležité, jaké instrumenty se užívají, a tak kresba ústy může být působivější než dovedná linie provedená cvičenou rukou. Velmi těžko se rozhoduje, co je lepší. Může to být u určitých obrázků jen sympatie, které se mohou časem změnit,“ uvedl Kurt Gebauer. Soudí, že je jedno, zdali nám je málo či více let, zda jsme mazaní nebo naivní nebo zda jsme šikovní, trénovaní, nebo zda nemotorní. Důležitá je síla zážitku a vůle to sdělit. „Zde v jednom případě je jedno, zda nástrojem je ruka nebo ústa. Musím přiznat, že u obrázku malovaného ústy, než jsem se dozvěděl, jak byl namalován, jsem si říkal: Jak mohl někdo tak silný jednoduchý pozitivní náboj dát té impresi? A byl jsem zmatený, zda je autorem nesmírně talentované dítě, nebo velmi zkušený malíř. Těch báječných projevů je celá řada. Všichni zasluhují cenu ― náš obdiv,“ uzavřel profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Gebauer.

Kompletní seznam všech autorů bude zveřejněn na výstavě v Mozartově sále v budově Moravské filharmonie Olomouc od 22. října 2010.

 

TOP dvacítka

Věra Bárová, Zámek Nová Horka, Studénka, Moravskoslezský kraj  

Josef Prokůpek, Pelhřimov, Kraj Vysočina

Roman Khol, Domov na zámku Liběšice, Ústecký kraj

David Malič, Domov na zámku Liběšice, Ústecký kraj

Barbora Málková, Stacionář T. G. Masaryka, Ústí n/Orlicí, Pardubický kraj

Martin Mareš, Stacionář T. G. Masaryka, Pardubický kraj

Václav Valenta, OCHMT Svitavská, Moravská Třebová, Pardubický kraj 

Adriana Žigová, Slezská diakonie – NOE Krnov, Moravskoslezský kraj

Renáta Lohutínová, Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením

                                   Ostrava, Moravskoslezský kraj

Eva Kalytiáková, Domov Pod Lipami Smečno, Smečno, Středočeský kraj

Martina Rašková, Čtyřlístek Ostrava, Moravskoslezský kraj

Tomáš Kyzivát, Mladá Boleslav, Středočeský kraj 

Zdeněk Kučera, DOZP Osek, Strakonice, Jihočeský kraj 

Kateřina Mrázková, OCHMT Svitavská, Moravská Třebová, Pardubický kraj 

Martina Žurková, DTS Jihlava, Jihlava, Kraj Vysočina

Ludvík Farkaš, DOZP Kytlice, Kytlice, Ústecký kraj

Irma Škapíková, Čtyřlístek Ostrava, Moravskoslezský kraj

Veronika Zajícová, DTS Jihlava, Jihlava, Kraj Vysočina

Miloš Hronek, OCHMT Svitavská, Moravská Třebová, Pardubický kraj 

Marcela Franková, OCHMT Svitavská, Moravská Třebová, Pardubický kraj 

 

 

Více informací Vám rádi poskytneme na mobilním čísle: 724 148 092.


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“