Tiskové zprávy

Malíři jsou rok od roku lepší

Přes sto padesát výtvarných děl zaslali letošní účastníci festivalu Nad oblaky – Každý může být hvězdou. Letos autoři zasílali fotografie svých děl. Jednalo se o novinku, která výrazně zjednodušila manipulaci s obrazy. Porotci navíc udělili v této kategorii nejvíce cen v historii festivalu.

Malíři jsou rok od roku lepší, také výtvarná soutěž se digitalizovala

7. 9. 2018/ Přes sto padesát výtvarných děl zaslali letošní účastníci festivalu Nad oblaky – Každý může být hvězdou. Letos autoři zasílali fotografie svých děl. Jednalo se o novinku, která výrazně zjednodušila manipulaci s obrazy. Porotci navíc udělili v této kategorii nejvíce cen v historii festivalu.

„Vždy je těžké vybrat díla, která chceme ocenit. Proto jsme vymysleli nové kategorie, abychom zařadili všechny zajímavé kusy. Samozřejmě má každý z porotců své favority, u mě vítězí převážně ulítlé obrázky,“ popsal patron Kurt Gebauer, sochař a malíř, který každoročně osobně festival navštěvuje. Ředitelka pořádající společnosti ProMancus, o.p.s. Simona Součková k tomu doplnila:   „Originály zůstaly v rukou autorů. Nechali jsme fotky vytisknout ve stejném formátu. Na výstavě tak vznikly čisté a zajímavé kompozice. Odpadly starosti s balením a distribucí originálů a posílám zpět autorům.“

Sedmadvacetiletý Jaroslav Čermák, který kvůli svému postižení maluje tykadlem upevněným na čepici, není na festivalu nováček. Tentokrát ztvárnil abstraktní technický obraz akrylovými barvami. "Je to kolo od auta," vysvětluje Jaroslav.

Jeho asistentka dodává, že už jen nakreslit oblouk, bylo pro jejího klienta velmi náročné. "Má velký cit pro barvy a je ke svým dílům hodně kritický. Stále se posouvá dopředu a myslím si, že nás jednou překvapí," konstatuje Jana Tomšů z OPS Přerov.

"To je můj ptáček," volá nadšeně devětatřicetiletá Petra Horáková z Brna a ukazuje na vystavený obrázek. Je vidět, že je na výtvor pyšná a doplní, že zvířata jsou její nejčastější námět ke kreslení. Stejně tak se chlubí u nástěnky devětapadesátiletý Petr Tomaštík z Klimkovic, který rád maluje všechno, co vidí. Pětapadesátiletý Martin Ambros z Brna namaloval tygra v pralese. "Sleduji pořady o zvířatech, jsou mi při malování inspirací," říká  Martin Ambros.

 

 

 

 


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“