Tiskové zprávy

Každý se může stát hvězdou na multižánrovém celostátním festivalu Nad oblaky

Zhruba měsíc zbývá do data konání finálového galaprogramu u příležitosti vyhlášení vítězů v osmém ročníku celostátního festivalu pro handicapované Nad oblaky. Letos kromě tradičních kategorií – ve zpěvu, malbě, digitální fotografii a videa, nabídl zapojení do nové hudební kategorie. Akce se koná 19. září 2017 od 14.00 hodin v prostorách Výstaviště Flora Olomouc za účasti patronky Kateřiny Kornové a dalších VIP osobností.

„Stále máme z čeho vybírat, z čehož mám velkou radost. Nejenže se přihlásili noví účastníci, ale oslovili jsme i ty, kteří si nejsou jisti zpěvem, ale umí hrát na hudební nástroj. Objevili jsme další možnost zapojení většího okruhu soutěžích,“ popsala ředitelka pořádající společnosti ProMancus o.p.s. Simona Součková.

Do finále hudební kategorie postoupila například  osmiletá nevidomá holčička Silva Kielarová z Hatě, která se představí hrou na zobcovou flétnu. Má absolutní hudební sluch, což jí výrazně pomáhá v nastudování nových skladeb. Brzy se začne učit hrát na klavír. Další zajímavou soutěžící je 12letá Anetka Adámková z Krnova, která se bude snažit zaujmout porotu písničkou Horehronie, kdy ji doprovodí její vyučující hrou na klávesy, kytaru a klarinet.  Svou premiéru bude mít také kapela Mentallica, jejíž členové jsou mladí lidé ve věku 18 až 35 let.

Nejsilněji zastoupenou je výtvarná část, kam  se přihlásilo 140 zájemců o postup do TOP skupiny, z níž budou porotci vyhlašovat první tři nejlepší v několika různých kategoriích až v průběhu koncertu. Oceněno bude i sedm kolektivů. Patron výtvarné a fotografické soutěže sochař a malíř Kurt Gebauer a dodal, že se desítka porotců nad výběrem fotek i obrázků pěkně zapotila. „Odměnu zaslouží všichni, kteří věnovali čas i svůj um a poslali dílo do soutěže. Proto zveme na galaprogram všechny, aby nasáli úžasnou atmosféru, prohlédli si výstavu, poslechli účinkující a případně i navázali přátelství s dalšími účastníky napříč celou republikou,“  vyzdvihla kmotra festivalu Kateřina Kornová.

Festival se musí zažít. „Slova psaná ani vyřčená nemohou dostatečně přiblížit atmosféru plnou radosti, nadšení i štěstí. Pokud jsou mezi vámi lidé, kterým život připravil překážky a i přesto mají chuť se předvést, pak je doprovoďte a přijeďte s nimi osobně pro inspiraci. Šířit myšlenku, že každý může být hvězdou, může každý, kdo svět handicapovaných vnímá jako svůj vlastní,“ dodala Kateřina Kornová. Vstupenky jsou bezplatné a je možné si je objednat na adrese: produkce@nadoblaky.cz.

Festival se koná pod záštitou Asociace krajů ČR. Záštitu dále propůjčili hejtmani Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a Pardubického kraje Martin Netolický.

Generálním partnerem je Olomoucký kraj, dále přispěly Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Středočeský kraj,  Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Reklamními partnery jsou společnost Endl+K a.s. a KETRIS, s.r.o. Mediálně participují Rádio Haná a Ostravské televizní studio ČT.


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“