Soutěž foto a video

Šestý ročník celostátního soutěžního festivalu pro handicapované talenty Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou se otevírá dalším zájemcům, kteří chtějí dokázat, že handicap není překážkou, ale že společně s velkou vůlí a motivací může přispět k překonání každodenních těžkostí. Organizátor soutěže – obecně prospěšná společnost ProMancus – přijímá do konce června přihlášky. Letošní ročník přináší několik novinek. Nové kategorie foto a video jsou určeny těm, kteří chtějí vizuálně zachytit nejsilnější zážitky. Nejlepší díla budou prezentována v rámci galavečera na velkoplošné obrazovce. Akce se koná 14. října 2015 v prostorách Výstaviště Flora Olomouc. Patronem této kategorie je režisér České televize Jindřich Procházka.

Zadání pro autory sekce VIDEO:

Téma: Můj nejsilnější zážitek

Stopáž: maximálně do 2 minut

Nosiče: videokamera, mobilní telefon

Příspěvky zasílejte elektronicky na adresu: produkce@nadoblaky.cz.

Zadání pro autory sekce FOTO:

Téma: Můj nejsilnější zážitek nebo Moji nejbližší kamarádi

Rady režiséra Jindřicha Procházky:  Jak postupovat v průběhu příprav a  natáčení videa „Můj  nejsilnější  zážitek“. Kontakt pro případné dotazy: jindrich.prochazka@centrum.cz.

Vlastní natáčení si můžeme rozdělit do tří základních částí.

1.  Vytvoření námětu a scénáře

Především je důležité mít na začátku zcela jasno v tom, o čem budete  natáčet, tedy jaký bude námět.  Vzhledem k tomu, že film bude mít stopáž  do dvou minut, doporučoval bych vše s autory nejprve probrat a pak společně připravit jednoduchý scénář. Usnadní to vlastní natáčení a zajistí lepší  a kvalitnější výsledek.

2.  Vlastní natáčení

Není důležité, zda budete natáčet na kameru nebo mobilní telefon. Důležité je, jak následující materiál zpracujete, tedy zda jej pouze okomentujete přímo nebo sestříháte, případně ozvučíte. Často se říká, že film vzniká ve střižně a je na tom kus pravdy. Dnes existuje řada jednoduchých programů, které umožňují natočený materiál následně zpracovat.  Rád vám v tom kdykoli poradím.                    Rozhodně také není důležité, zda bude film vznikat týmově, tedy vytvoříte štáb o několika členech nebo bude autor pouze jeden.

3.Hudební podkres, případně přidání titulků

Hudba dotváří celkový výsledek a vylepšuje dojem.

Přeji vám hodně úspěchů, těším se na výsledky a držím palce.

Jindřich Procházka, režisér a producent

Pro ty z vás, kteří si chtějí se svým videem pohrát, máme tip na software/ program pro zpracování PINACLE STUDIO. Děkujeme všem sociálním pracovníkům i členům rodiny za pomoc při zpracování videí. Vaše Simona Součková

Kdo je patron nové sekce VIDEO režisér a producent Jindřich Procházka?

Jeden z kmenových režisérů ostravského studia České televize, který natáčí divácky velmi úspěšný soutěžní pořad Bludiště. Také se příležitostně podílel na realizaci příspěvků a reportáží do magazínu Náš venkov, dokumentárním cyklu Osudové okamžiky, dříve také na magazínu o výživě a zdravém životním stylu Pod pokličkou a publicistickém cyklu Ta naše povaha česká. Na svědomí má ale i řadu vynikajících dokumentů, hudebních a zábavných pořadů. V oblasti hrané tvorby debutoval dvoudílným televizním snímkem Kobova garáž. V posledních letech se věnoval především magazínům Bydlení je hraZahrada je hra. Režíruje rovněž velké přímé přenosy (např. Koncert Pomozte dětem,Galashow s latinou I a II), ale také pravidelné pořady jako například  ostravskou mutaci Sama doma a podílí se na nové podobě Dobrého rána.

Pan režisér Jindřich Procházka se nám svěřil, čím ho zaujala nabídka, stát se patronem sekce video?

Projekt  Nad oblaky mně zaujal už v době,   kdy vznikal a kdy jsem o něm poprvé slyšel.  Možná mám k této tématice blízko  také proto, že jsem po dobu více než deseti let pracoval  jako režisér na pořadu Pomozte dětem. A dětem jsme opravdu pomáhali….   Nejenom tím, že jsme pro ně našim pořadem vybírali tolik potřebné peníze, ale také tím, že jsme jim umožnili v těchto pořadech účinkovat, tančit a zpívat.  A tady je paralela mezi oběma projekty. Také zde budu moci nejen dětem, ale i dospělým pomáhat v tom co je baví, těší  a předávat ji  své zkušenosti.      Na tuto spolupráci se opravdu těším.

Kdo je patronka nové sekce FOTO Lenka Hatašová?

Lenka Hatašová už téměř dvacet let fotografuje  osobnosti českého šoubyznysu. S fotoaparátem však dříve prošla i tenisovými kurty grandslamu, válečnými bojišti nebo zeměmi Střední Ameriky. Poslední roky se specializuje zejména na stylizovaný portrét, pro přední společenská média fotografuje známé české osobnosti. Rok žila ve Spojených státech, kde fotografovala i vystavovala. Její srdeční záležitostí je malba světlem a stínem, kterou nadále ráda využívá i ve svých fotografiích z cest.


Patroni
Monika Absolonová
Monika Absolonová - foto
"Patronkou jsem se stala, protože se mi líbí ten nápad! Jsem pro to, aby šanci zazpívat si dostal každý... Takže se na Vás všechny moc těším:)"
Monika Žídková
Monika Židková - foto
"Jsem velice ráda, že mohu podpořit tak úžasný projekt, jako je festival Nad oblaky, a osobně se do něj zapojit. Je moc prima dát šanci…"
Kurt Gebauer
Kurt Gebauer - foto
"Nad oblaky je nápad, který se rozjel do nádherné tradice. Od těch, kteří měli smůlu v loterii života, ale kdo ji nemá, všichni bychom chtěli…"
Alan Bastien
Alan Bastien - foto
"Je mi ctí být patronem tohoto festivalu, protože ačkoliv si všichni zasloužíme stejnou šanci, chodí to v životě bohužel jinak."
Kateřina Kornová - kmotra festivalu
Kateřina Kornová - foto
„Líbí se mi podstata festivalu. Když neuspěji teď, můžu na sobě pracovat a díky mimořádné píli vyniknout nad ostatními třeba příště. Nejsou tady žádné hranice.“